ایران سرور
نجوم و فضا

آیا انرژی تاریک باعث بیگ بنگ شده است؟

کسب درآمد

قبل ها متخصصان علوم فضایی می گفتند نیروی اسرارآمیزی که باعث گسترش روزافزون کیهان می شود همان انرژی تاریک است که همواره مقدار ثابتی است و دائماً در جریان است. بر اساس تحقیقات جدید امروزه این کاملاً ممکن است که انرژی تاریک در گذشته تغییر کرده باشد. دانشمندان در جدیدترین اظهار نظرات خود گفته اند که احتمال دارد که این تغییرات جزئیات زندگی امروزه ی ما در سطح سیاره را به وجود آورده باشند. 

بیائید با زمان حال شروع کنیم : بعضی چیزهای عجیبی در کیهان اتفاق می افتد مثلاً جهان بزرگتر و بزرگتر می شود در حالی که پر از ماده است و جرم دارد. موادی که جرم دارند بر یکدیگر نیروی گرانشی وارد می کنند که موجب نزدیکی آن ها به هم می شود. پس نیروی گرانشی باید از انبساط جهان جلوگیری کند ولی این گسترش نه تنها کندتر نمی شود که روز به روز هم سریع تر می شود. حتی نرخ افزایش سرعت آن هم بیشتر می شود.

هر روز که از عمر زمین می گذرد جهان بزرگتر و بزرگتر می شود سریع تر و سریع تر. کیهان شناسان عامل گسترش افسارگسیخته کائنات را در انرژی تاریک می بینند. ما هیچ چیزی درباره انرژی تاریک نمی دانیم این که چه چیزی باعث ایجاد آن می شود، از کجا به وجود آمده است یا در آینده چه تأثیراتی خواهد گذاشت. تنها چیزی که درباره انرژی تاریک می دانیم این است که این انرژی تاریک از 5 میلیارد سال پیش شروع شده است و هنوز هم باقی است.

همچنین با استفاده از اندازه گیری چگالی این انرژی دانستیم که در طول 5 میلیارد سال قدرت انرژی تاریک تغییری نکرده است و ثابت مانده است. آن در طول زمان قوی تر یا ضعیف تر نشده است پس یک ثابت کیهانی است. اما می دانیم که کیهان در اوایل تشکیل خود یک مکان عجیب و غریبی بوده است و اتفاقات بسیار عجیب تری می توانسته در آن اتفاق افتاده باشد. پس اگر این اتفاقات عجیب و غریب اتفاق افتاده باشند می توانستند تأثیرات بسیار بزرگی بر کیهان بگذارند.

جهان نورانی شد

در شرایطی که ما به سختی می توانیم طبیعت و دلایل ایجاد انرژی تاریک را درک کنیم، می توانیم حدس بزنیم که انرژی تاریک نمی تواند کار دیگری به غیر از گسترش جهان انجام دهد. دلیل این امر از نظر کیهان شناسان پیر، سرد و عمدتاً مرده بودن جهان است. 

این پیری و بازنشستگی کیهان باعث شده است که انرژی کافی (انرژی تاریک یا …) برای دور زدن نداشته باشد. اگر انرژی تاریک بخواهد یک کار غیر قابل پیش بینی انجام دهد همانند تغییر آن در گذشت زمان، تأثیر چندانی بر کیهان نخواهد گذاشت چون این انرژی فوق العاده ضعیف است. این انرژی فقط باعث گسترش شتابدار کیهان می شود و چون بسیار ملایم است خیلی طول کشید تا در وهله اول آن را شناسایی کنیم. ضعیف بودن انرژی تاریک مانع از انجام هر کاری می شود که می تواند انجام دهد و اثرات زیادی برای کیهان شناسان وجود ندارد که آن را اندازه گیری کنند. اما جهان اولیه بسیار داغ تر، چگّال، بسیار فشرده، بسیار بخصوص و بسیار پر انرژی بود.

هنگامی که انرژی تاریک در 5 میلیارد سال پیش ظهور کرد لزوماً اولین ظهور آن نبود. انرژی تاریک می توانسته است که در جهان اولیه زنده و پا بر جا باشد و همه نوع چیز های جالبی را انجام دهد قبل از آن که در زمینه کیهانی فرو برود و مخفی شود. اخیراً یک تیم فیزیک نظری درباره آن چه که انرژی تاریک در جهان اولیه می توانست انجام دهد، پژوهش کرده اند. نتیجه تحقیقات آن ها در نوامبر 2019 منتشر شده است. هم چنین محققان در یافته اند نوسان های خفیف در انرژی تاریک می تواند جهان اولیه را با ذرات خارجی و ناشناخته در آن زمان مثل کوارک ها، گلئون ها و لپتون ها پر کند و در نتیجه آن ها را به اتم هایی که ما در این زمان با آن ها آشنا هستیم، تبدیل کند.  

یک جهان بهتر با انرژی تاریک

بر اساس آن تحقیقات این تبدیل شدن باید بعد از یک تورم اتفاق افتاده باشد آن هم در زمانی که جهان اولیه در مدت زمان بسیار کوتاهی به سرعت رشد می کرد. بعد از این تورم، جهان در مجموع خالی بود؛ پس همه پیش بینی ها در مورد این تورم به یک گرد و غبار دمیده شده در باد منجر می شود به همین سادگی. پس از آن باید چیز هایی بود که جهان را دوباره گرم کند و چیز های جدیدی از جهان را گرد هم آورد که ما آن را با نام بیک بنگ می شناسیم.

بیش تر نظریه پردازان معتقدند که هر چیزی که باعث ایجاد تورم در کیهان شده باشد باید خودش هم قابلیت گرم کردن دوباره خود را داشته باشد. اما این امر نشان می دهد که انرژی تاریک اولیه می توانسته جریانی از ذرات را به وسیله از دست دادن بخشی از انرژی خود به وجود آورد. این داستان جالبی است؛ اما دانشمندان این فرضیه باید در درجه اوّل دانسته های ما از بیگ بنگ و تورم را با مشاهداتی که این فرضیه را تأیید می کنند، منطبق کنند. اگر انرژی تاریک مسؤول گرمایش دوباره جهان باشد؛ پس ما باید تغییرات نا محسوسی را در مدل های استاندارد مایکروویو زمینه کیهانی ببینیم که بی تردید به الگوی ایجاد کهکشان های مدرن امروزی تأثیر می گذارد.

مدل جدید گرمایش دوباره جهان با همه ی مدل های قبلی تطابق دارد. حتی مقداری بهتر از تئوری های قدیمی تورم است. اما ما واقعاً اطلاعات کافی نداریم که از خود بپرسیم آیا این فقط یک آمار اتفاقی است؟ البته نسل جدیدی از ابزار های جدید ناسا نظیر تلسکوپ WFIRST  به دانشمندان بهتر کمک خواهد کرد تا از انرژی تاریک و نقش آن در کیهان نوین پرده بردارند.

نمایش بیشتر

‫138,024 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا