ایران سرور
تاریخی و عجایب جهان

ادای احترام روحانی به مقام والای امیراسماعیل سامانی در تاجیکستان

کسب درآمد

به گزارش عصر ایران و به نفل از گروه سیاسی باریتیز حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهور کشورمان در سفر به تاجیکستان در شهر دوشنبه پایتخت این کشور به مقام والای امیر اسماعیل سامانی ادای احترام کرد . روحانی با اهدای یکدست تاج گل مقام وی را گرامی داشت. امیر اسماعیل سامانی پادشهای از   سلسله ی سامانیان بود که در راستای احیای فرهنگ و تمدن ایران و پاسداشت زبان فارسی کوشش فراوانی نمود.

امیر اسماعیل سامانی که بود؟

اسماعیل از سوی برادر بزرگترش نصر که از طرف خلیفه عباسی نماینده خراسان ایران بود؛ به حکومت بخارا منصوب گشت. امیر اسماعیل به خاطر نیک سیرتی و رفتار نیکویش خیلی سریع در بین مردم محبوب شد. بعدها در تقسیم کردن مالیات ها با برادرش نصر دچار اختلاف شد و با او به جنگ برخاست. اسماعیل در این جنگ پیروز شد و پس از این پیروزی از اسب پیاده شد و بر پاهای برادرش بوسه زد و حتی برادر کوچکترش را به خاطر پیاده نشدن از اسب سرزنش کرد. او واقعاً انسان نیک سیرتی بود و نصر را دوباره به زمامداری سمرقند(پایتخت خراسان) منصوب کرد.

پس از مرگ نصر یعقوب لیث صفاری که به شدت به دنبال نبردی با تازیان بود با اسماعیل جنگید ولی اسماعیل پیروز شد و یعقوب لیث را به بغداد فرستاد که بعدها در زندان به قتل رسید. اسماعیل تلاش های زیادی را برای پاسداشت زبان فارسی انجام داد و رودکی در وصف وی سروده هایی دارد. هم چنین او خود را ازنسل سردار ساسانی بهرام چوبین می دانست. سرانجام اسماعیل در سال 286 هجری شمسی در شهر بخارا دیده از جهان فروبست.

اسماعیل سامانی
روحانی

هم چنین بخوانید: امیر اسماعیل سامانی جوانمرد

روحانی
روحانی
اسماعیل سامانی
نمایش بیشتر

‫304 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا