ایران سرور
نجوم و فضا

کشف اکسیژن در کهکشان مارکاریان 231 | کشف اکسیژن قابل تنفس انسان

کسب درآمد

اکسیژن یک عنصر حیاتی برای ادامه زندگی ماست و ما بدون آن حتی یک لحظه هم دوام نمی آوریم. این موضوع زمانی قابل تأمل تر می شود که ما به دنبال سیارات جدیدی در مسافرت های فضایی بگردیم. ممکن است در آینده های خیلی دور خودمان را در حال مسافرت به سیاره های بسیار دور بیابیم؛ این تغییر بسیار بزرگی در زندگی بشر در آینده است. این تغییر بزرگ از یافته جدید دانشمندان نشأت می گیرد. اخترشناسان از شناسایی اکسیژن قابل تنفس انسان ، اکسیژن مولکولی، در کهکشانی خارج از سامانه خورشیدی خبر دادند. این کهکشان که با نام مارکاریان 231 نام گذاری شده است، 581 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد. کشف اکسیژن در کهکشان مارکاریان 231 اقدام بزرگی در علم فضایی است.

کشف اکسیژن در کهکشان مارکاریان 231 چگونه اتفاق افتاد؟

ستاره شناسان برای یافتن اکسیژن قابل تنفس انسان از تلسکوپ 30 متری IRAM در کشور اسپانیا و تداخل سنج NOEMA در کشور فرانسه استفاده کردند. این ابزارآلات به دانشمندان این اجازه را داد که اکسیژن مولکولی را در خارج از منظومه شمسی پیدا کنند. متأسفانه به نظر نمی رسد که ما به زودی به کهکشان مارکاریان 231 سفر کنیم ولی این یافته بسیار بزرگ است چون اکسیژن یک عنصر مهم و حیاتی برای زندگی در سیاره زمین است و از شاخصه های مهم در قابل سکونت بودن سیارات به حساب می آید. نه تنها انسان بلکه بسیاری از موجودات زنده به این عنصر حیاتی وابسته هستند.

این یافته به این دلیل نیز مهم به شمار می رود که دانشمندان را قادر می سازد تا نقشی را که اکسیژن در گسترش رشد و تکامل انسان ایفا می کند، بشناسند. مثل به وجود آمدن سیارات، ستارگان، کهکشان ها و زندگی و… بر اساس گفته های ستاره شناسان اکسیژن ممکن است یک نوع مایع خنک کننده مهمی برای گاز های مولکولی در چنین مناطقی باشد که تحت تأثیر تحت تأثیر جریان های بیرون رونده هستند. هم اکنون مدل های اختر شیمیایی برای توضیح علت فراوانی اکسیژن مولکولی در چنین مناطقی که از مرکز کهکشان چندین کیلو پارسه دور هستند، مورد نیاز است.

منبع
ubergizmo
نمایش بیشتر

‫138,024 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا