نجوم و فضا

صدای باد های خورشیدی|ضبط صدای بادهای خورشیدی

تا به حال صدای بادهای خورشیدی را شنیده بودید؟ مگر در فضا صدایی منتشر می شود؟ دانشمندان توانسته اند داده های حاصل از برخورد باد های خورشیدی به فضاپیمای پارکر ناسا را ارزیابی و تبدیل به صدا کنند.

باد های خورشیدی در واقع جریانی از ذرات یونی هستند که از طرف خورشید به تمام جهت ها پرتاب می شوند. این بادها در برخورد با جو فوقانی زمین باعث ایجاد شفق های قطبی می شوند. و گاهی حتی در سیستم های ارتباطی و راداری هم تداخل ایجاد می کنند. این بادها از پروتون و الکترون و ذرات پرانرژی آلفا تشکیل شده ان و سرعت آن ها حدود سیصد تا پانصد کیلومتر در ثانیه است.

با دقت در صدای این فیلم می توان به نکات جالبی از ماهیت باد های خورشیدی دست یافت. کاوشگر پارکر ناسا با تغییر میدان مغناطیسی حاصل از پرتاب ذرات بادهای خورشیدی به طرف این کاوشگر قادر است تا امواج صوتی را تولید کند. در ابتدای فیلم شاهد امواج لانگمویر هستیم که صدای هول انگیزی دارد. امواجی شبیه صوت در اواسط ویدئو و امواج پراکنده و جیرجیر مانند در اواخر فیلم. البته نمای بی نظیر و باشکوه کاوشگر پارکر از سپر خورشیدی است که سیارات زمین مشتری عطارد و زهره پشت سر هم ردیف شده اند.

در این فیلم پرتو های نیرومند کیهانی نیز مشاهده می شوند. که شبیه امواج نویزدار و پارازیت شکل است. پدیده بادهای خورشیدی در کنار عطارد و زمین با یکدیگر تفاوت زیادی دارد که امید است با تحقیقات بیشتر در آینده به حقایق بیشتری دست یابیم.

برچسب ها

مصطفی عالی

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود صحنه پیوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن