ایران سرور
نجوم و فضا

کف اقیانوس ها با سیارکی که دایناسور ها را نابود کرد غنی شده است

کسب درآمد

بر اساس تحقیقات دانشمندان ژاپنی رس موجود در کف اقیانوس های سیاره زمین با عناصر هالوفیل (نمک ساز) غنی شده است. این لایه های رسی قدمتی حدود 66 میلیون سال دارد و این دقیقاً زمانی است که دایناسور ها بر اثر برخورد شهاب سنگ یا یک سیارک به زمین از بین رفته اند. نتایج کامل این تحقیق در مجله ی آمریکایی “Geological Society of America Bulletin” منتشر شده است.

به گزارش باریتیز و به نقل از Tass دانشمندان ژاپنی دانشگاه Tsukuba در نواحی Stevns Klint کشور دانمارک، با نمونه هایی از سنگ های رسی برخوردند که قدمت آن ها به حدود دوره پالئوزوئیک برمی گردد. لایه های رس در مقایسه با سایر سنگ های اطراف از نظر مس نقره و سرب غنی هستند. در حالی که روی، گالیم، و آرسنیک خیلی کمترند.

دانشمندان بر این باورند که غنای این سنگ ها با ایریدیم بیانگر منشأ فضایی آن است. همچنین همسن بودن آن با دهانه Chiksulub در شبه جزیره یوکاتان مکزیک ثابت می کند که غنای عناصر هالوفیلیک در سیارکی که به زمین برخورد کرد در نابودی دایناسور ها بی تأثیر نبوده است.

در حالت عادی یک بخش عناصر هالوفیل (نمک ساز) لایه های رسی Stevns Klint به آهن سولفید یا پیریت (FeS2)  متمایل بود و بخش دیگر ارتباطی به آن نداشت اما هردو بخش با ایریدیوم ارتباط دارند. با این حال وجود مقدار زیادی ایریدیوم در هر دو جزء لایه های رسی نشان می دهد که هر دو مؤلفه می توانند ناشی از فرآیندهای مرتبط با عمل سیارک باشند.

عناصر هالوفیل چگونه شکل می گیرند؟

هالوفیل

به گفته دانشمندان عاملی که باعث ایجاد عناصر هالوفیل در مواد معدنی سولفیدی رس می شود ابر بخار ایجاد شده از آهن اکسیدی و هیدروکسیدی است. این ابر بخار خود بر اثر ضربه ناشی از برخورد سیارک به سطح زمین ایجاد می شود. همین عناصر هالوفیلی که توسط آهن اکسیدی و هیدروکسیدی آورده شده است در ابر بخار قادر به پخش شدن در سیاره زمین است و می تواند به آب اقیانوس ها راه پیدا کند. این مواد مثل پیریت و مواد معدنی سولفیدی در کنار اقیانوس ها به هم می پیوندند و یا در اعماق با لایه های رسی ترکیب می شوند. 

Teruyuki Maruoka توضیح می دهد “هم آهن اکسیدی و هیدروکسیدی و هم عناصر نمک ساز در اثر ضربه سیارک از صخره های سنگی کوه ها به محیط پخش می شوند. بعد در اثر فرآیند مخلوط شدن می تواند با پیریت ترکیب شود.”

علاوه بر این موادی مثل مس و نقره هم می توانند با هم جمع بشود و سپس از هم جدا بشوند. عناصر نمک ساز هم می توانستند با باران آب شوری که در اثر برخورد سیارک با زمین ایجاد می شود شسته شوند و با آب ترکیب شوند. علاوه بر پیریت عناصر نمک ساز با به صورت مستقل هم می توانند با مواد معدنی دیگر شکل بگیرند.

نتایج تحقیقات در کل دنیا درباره بلای جهانی که در حدود دوره پالئوزوئیک رخ داده هر روز جنبه های جدیدی از این بلا را که منجر به نابودی دایناسور ها شد، می گشاید.  

نمایش بیشتر

‫138,024 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا