ایران سرور
اخبار هنری

فصل دوم سریال ویچر: زمان انتشار، داستان، بازیگران جدید و…

کسب درآمد

در بین سریال های نتفلیکس، سریال ویچر ازبهترین و ابتدایی ترین پیشنهادات برای تماشا و دنبال کردن است، طرفداران این سری وهمچنین تازه وارد هایی که به ویچر علاقه مند شده اند در مجموع جمعیتی میلیونی را تشکیل میدهند و ویچر از این بابت از موفق ترین سریال های سال قبل بوده است که این امر مسلما متاثر از بازی و اقتباسات قبلی این داستان است. در این مقاله ما به بررسی فصل دوم سریال ویچر خواهیم پرداخت.

و حالا با باریتیز همراه باشید زیرا ما در این مقاله سرگذشت گرالت، سیری و ینفر را در فصل دوم وبررسی خواهیم کرد زیرا که در فصل دوم ویچر جدول زمانی کاراکتر ها به صورت واضح تری ترسیم خواهد شد.

فصل دوم سریال ویچر هم اکنون در حال فیلمبرداری است، و جزئیاتی در باره بازیگران جدید هر لحظه در حال منتشر شدن هستند، در فصل دوم ما شکارچیان هیولای بیشتر و همچنین بازیگران جدید و تعویض شده را مشاهده خواهیم کرد، به علاوه داستان ها و محیط های دیگری از کتاب ویچر اثر آندره سپکووسکی، اما یک چیز مهم بدون تغییر باقی خواد ماند وآن هم باقیماندن هنری کویل در نقش خود یعنی گرالت از ریویا است.

زمان انتشار فصل دوم سریال ویچر: سال2021

صحنه ای از فصل یکم سریال
صحنه ای از فصل یکم سریال

نزدیک ترین زمان اعلام شده برای انتشار فصل دوم سریال ویچر که به رسانه ها اعلام شده سال 2021 است. این تاریخ در ابتدا بدون هیچ پشتوانه معتبری در رسانه ها منتشر شد اما بعد ها توسط لورن هیسریچ نویسنده فیلمنامه این سریال در طی یک مصاحبه تایید شد. وی همچنین اشاره کرد که: زمان انتشار هدفی برای فصل دوم سریال ویچر تعیین نشده است و فقط میتوان این را گفت که بعد از سال2021.

خوب این اطلاعات برای ادامه کار زیاد نیست اما یک چیز را مشخص میکند که ما برای تماشای فصل دوم سریال ویچر باید بیش از یکسال منتظر بمانیم،و بهترین حدسی که میتوانیم بزنیم این است که این سریال رد اوایل سال2021 منتشر خواهد شد.

فصل دوم سریال ویچردر 13نوامبر انونس شد اما فصل یک این سریال تقریبا شش هفته قبل اتمام پخش شد، یعنی قبل از اینکه فصل اول تمام شود فصل دوم آنونس شده است! و این یکی از نشانه هاست که ثابت میکند فصل دوم این سریال به موفقیت بزرگی دست خواهد یافت، و نتفلیکس از این باره تا این حد اطمینان خاطر دارد. فصل دوم ویچر در فبریه ی 2020 در لندن، اسکاتلند و بخش هایی ازاوروپای شرقی شروع به فیلمبرداری شد.

اضافه شدن کاراکتر های جدید در فصل دوم سریال ویچر، از جمله “وسامیر”

پیج توئیتر نتفلیکس در28 فبریه2020اعلام کرد که “کیم بودنیا” نقش پیر ترین و باتجریه ترین ویچر قاره یعنی وسامیر را ایفا خواهد کرد، همچنین، هنری کویل(گرالت)، آنیا چالوترا(ینفر) و فیا الن(سیری) هر سه در فصل دوم سریال ویچر حضور خواهند داشت، تمام بازیگران این سریال هم اکنون توسط نتفلیکس اعلام شده اند.

ظاهرا دو ویچر جدید به سریال اضافه شده اند، لمبرت که پائول بولیون نقش وی را برعهده دارد، و کئن که یاسن آتور این نقش را ایفا خواهد کرد. این نشان میدهد که فصل دوم سریال ویچر مارا به کائر مورهان یعنی جایی که ویچر ها آموزش میبینند خواهد برد و این همانند بنزین در آتش اشتیاق هواداران این سریال برای تماشای فصل دوم را افزایش داده است.

در این شرایط نتفلیکس بازیگر نقش نتفلیکس را اعلام کرده، بر خلاف امیدی که هواداران به انتخاب مارک همیل داشتند او نیست و بجای آن بازیگر سریال کشتن ایو کیم بودنیا است که این هم یک اتخاب فوق العاده دیگر است.

همچنین اعلام شده است که کریستوفر هوجو بازیگر ریش زرشکی غول آسای سریال بازی تاج و تخت در نقش نیولن بازی خواهد کرد. دیگر نقش های اعلام شده همچنین “مسیا سایمون” در نقش فرانسسکا، ثو ارستد راسموزن در نقش اسکِل، آیشا فابینه در نقش راس اس لیدیا، و اگنس بورن در نقش ورینا، همچنین خبر هایی مبنی بر اینکه کارمل لانیادو در نقش یک دختر جوان سادیستی به نام ویلت به مدت چند قسمت به سریال اضافه شده است وجود دارد.

داستان فصل دوم سریال ویچر: چه چیزی تایید شده داستان اصلی چه میگوید

یک نکته بحث بر انگیز بزرگ از فصل یک این بود که داستان ها در مکان ها و محیط های مختلف آن هم در یک خط زمانی نامتعارف نقل میشد، که منجر به یک گلچین از همه نوع داستان ها شد،البته ناگفته نماند که انشار نقشه و اطلاعاتی درباره محیط بصری داستان به این موضوع کمک زیادی کرد.

در یک مصاحبه “هیسریچ” نویسنده فیلمنامه اعلام کرد که معتقد است که به مخاطب اعتبار زیادی نداده است، وی گفته که مخاطب بطور غیر قابل باوری باهوش است و او درچیزی که همه در سرگرمی های خود به دنبال خود بودند دچار اشتباه شده استف، او گفته که عاشق این است که هنگامی که تلوزیون تماشا میکند به چالش کشیده شود، اما قبول کرد که این مورد برای همه وجود ندارد. 

با اینحال به اوج رسیدن فصل یک تمامی موضوعات جدا از هم را به زیبایی در کنار هم جمع کرد،رد یک طرح ساده تر همان اغاز گرفصل دوم. هیسریچ تایید کرد که گرالت سیری و ینفر هم اکنون در یک بازه زمانی قرار دارند، این همان جایی است که فصل یک تمام شد.

گرالت و اسبش روچ
گرالت و اسبش روچ

این دقیقا همان زمانی است که در فصل دوم از آنجا شروع خواهیم کرد، داستان ها در یک مدل خطی تر و سازمان یافته تر نقل خواهند شد،همه انها یک داستان نخواهند بود، اینگونه نخواهد بود که سه کاراکتر اصلی همیشه خوشحال و سالم همراه یکدیگر باشند،اما من میخواهم از روش های مختلفی استفاده کنم تا به صورت سری زمانی به سریال نگاه کنم.

ان به این معنی نیست که ما قرار نیست که از قسمت هایی که گرالت در انها مشغئل شکار هیولا است ببینیم، اتفاقاتی که ما در فصل یک عاشق آن بودیم، هیسریچ داستان های کوتاه متفاوتی را برای فصل دوم ایجاد خواهد کرد، و احتمال صحنه های فلش بک را برای بیان آنها اعلام کرده نشان میدهد.

در فصل دوم سیری در مرکزیت داستان قرار خواهد گرفت، در کتاب ها داستان سیری طرح اصلی “حماسه”را دربرمیگیرد، حماسه پنج کتاب است که از نسل الف ها شروع میشود و بر روی سیری تاکید دارد و اهمیت وی به عنوان یک شاهزاده جادویی با میراث الفی، رابطه او با گرالت، تلاش های مداومش برای زنده ماندن،وچگونه تمامی این اتفاقات در قاره اتفاق میافتد.

گرالت در دهکده بلاویکین
گرالت در دهکده بلاویکین

در فصل دوم ویچر قلعه کائر مورهان باید بطور برجسته ای نشان داده شود، این خانه اجدادی و سنگر ویچر ها است، و گرالت میخواهد که سیری را به قلعه ببرد تا هم از ائ مراقبت شود و هم اینکه آموزش ببیند، در این قسمت او سرپرستی نزدیک سیری را بر عهده دارد، یعنی تبدیل شدن به یک چهره پدرانه، عاملی در چهره یک جادوگر مرموز قدرتمند، که دنبال کننده سیری است، جنگ های بیشتر، پیشگویی ها، جادوی سیاه و البته شکار هیولا، و اینگونه است که فصل دوم بطور غیر قابل باوری امیدوارکننده بنظر میرسد. 

در فصل دوم سریال ویچر انتظارمیرود که موارد بیشتری از شرارت های جادویی فرینجیلا را مشاهده کنیم، هیسریچ تایید کرده است که ما در فصل دوم فرینجیلای بیشتری را شاهد خواهیم بود! داستان شروع به کند و کاو درباره گذشته وی میکند، و بیان خواهد کرد که چگونه دوران او در نیلفگارد به پایان رسید، او چگونه شخصیتی است، و چگونه او ینفر در مقابل هم قرار گرفته اند.

فصل دوم سریال ویچر با یک انیمیشن ویچر همراه خواهد بود!

علاوه بر فصل دوم سریال ویچر، یک نسخه انیمیشنی ازاین داستان توسط نتفلیکس آنونس شده که نام آن: “ویچر،کابوس گرگ” است، برای این انیمیشن هیچ تاریخ انتشاری اعلام نشده است. داستان این انیمیشن توسط بائو دی مایو نوشته خواهد شد، و این انیمیشن درمورد وسمیر است، یعنی همان راهنمای گرالت، او برای هرکسی که تجربه بازی یا کتاب ویچر را دارد آشنا خواهد بود.

این انیمیشن توسط استودیوی MIRساخته خواهد شد،که توسط سریال افسانه کوررا معتبر شده است، داستان مارا به موضوع جدید خواهد کشاند که که قاره را به چالش میکشد، ما میدانیم که کیم بودنیا در در فصل دوم ویچر نقش وسامیر را ایفا میکند، به نظر میرسد که در اینجا نیز صدا گذاری این نقش را بر عهده دارد.

یک خلاصه داستان رسمی به نتفلیکس اضافه شده بود که بعد هاکشش پیدا کرد و نویسندگان ان را گسترش دادند و داستان این انیمیشن در ابتدا یک خلاصه و تقریبا میتوان گفت که نمونه بوده است! مدت ها قبل از اینکه وسامیر گرالت را آموزش دهد، وسامیر ماجراجویی خود را به عنوان یک ویچر هنگامی که دلگان اسرار آمیز اورا به وسیله قانون غافلگیری ادعا میکند، آغاز میکند، و داستان به این منوال ادامه میابد.

ویچر میتواند برای هفت فصل در نتفلیکس اجرا شود

ویچر میتواند برای مدت طولانی ای در لیست سریال های درحال پخش نتفلیکس باشد، هیسریچ گفته است که برای هفت فصل طولانی به اندازه کافی طرح و ایده در ذهنش دارد و همچنین این حقیقت بر کسی پوشیده نیست که به اندازه کافی منبع برای ماندگاری شدن این سریال وجود دارد.

ما هعمه چیزی درباره گرالت در اختیار داریم، داستان های زندگی سیری و ینفر برای تولید محتوا و پخش آن ، که رد سراسر قاره به نقاط مختلفی مخاطب و کاراکتر را میبرند هر کدام نیز یک داستان جذاب برای خود دارند، پیشرفت سیری یک بنیاد عالی برای آینده داستان است که ترکیبی ازخانواده، عشق، رمزوراز و جادو است.

ویچر بدون شک یک سریال طولانی در نتفلیکس خواهد بود

سیری
سیری

فصل اول ویچر کاملا از زیر سایه این بد بینی عظیم که فقط ساخته شده است. تا جای بازی تاج و تخت را پر کند، بیرون آمد. این سریال ثابت کرد که این یک داستان به سبک دیگر است. و ما با یک دنیای فانتزی طرف هستیم، که همین الان هم خیالات مردم را تصرف کرده است، و در حالی که از نظر دور است که ما ازدیاد پخش بازی هارا مشاهده کنیم، زیرا که آنها واقعا معیاری نیستند، بلکه به گفته خود سپکوسکی اقتباساتی رایگان هستند که حاوی عناصر داستان وی هستند. لازم به ذکر است که هوادارن بازی ها از اشارات ظریف و نامحسوس ان سریال و بازی ها به یکدیگر لذت خواهند برد.

هیسریچ و شرکت نتفلیکس در تلاش نیستند که این سریال را به سرعت منتشر کنند، هیسریچ در مصاحبه ای دیگر بیان کرده که این سریال بیش از هرچیزی به زمان نیاز دارد، وی گفته است که انها قصد ندارند که پروژه را به عجله بیندازند ، و اگر قرار است که فصل دوم سریال ویچر، به اندازه فصل یک سریال دلنشین باشدف پس مطمئنا ارزش صبر کردن را دارد. 

نمایش بیشتر

‫1,040 نظرها

 1. First of all I want to say excellent blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.

  I have had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out.

  I truly do enjoy writing but it just seems
  like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out
  how to begin. Any ideas or hints? Thank you! http://antiibioticsland.com/Cipro.htm

 2. Нi there! I know this is қinda off topic but I’d figured I’d ask.

  Would you be interested inn exchanging links or maybe guеst authoring a blog articⅼe orr vice-versa?
  My site goes ovеr a lot of the ѕame subjects as yours and I
  think we could greatly benefit from each other.

  If you’re interested feel frese to shoot me aan еmail.
  I look forwqrd to hearing from you! Superb blog by thee way!

  my web page; kunjungi website

 3. I Ԁo not know whether it’s just me or iff perhaps everybody else encountering problems with үour blog.
  It appears like some of the written text in your
  poѕts are гunning off the screen. Can somеone else ρlease provide feedback and let
  me know if this iѕ haρpening to them as well?

  Tһis may bе a proƄlem ѡith my web browser because
  I’ve had this happen рrevіoᥙsly. Many thanks

  Мy bⅼkog post; http://194.156.98.210/

 4. I and my buddies were viewing the good points found on your web page and then at
  once came up with a horrible feeling I had not expressed respect
  to the site owner for them. The women were totally happy to read them and
  have undoubtedly been loving those things. Many thanks for truly being indeed accommodating as
  well as for having such outstanding issues millions of
  individuals are really eager to understand about. My personal honest apologies for
  not expressing gratitude to you sooner.

  my homepage; Green Country CBD Oil (haojiafu.net)

 5. I drop a comment when I especially enjoy a article on a site or I have something to valuable to contribute to
  the conversation. It’s caused by the fire communicated in the article I read.
  And after this post فصل دوم سریال ویچر: زمان انتشار، داستان، بازیگران جدید و…
  | باریتیز. I was actually excited enough to drop a leave a responsea response :
  -) I actually do have 2 questions for you if you tend not to mind.
  Could it be just me or does it seem like some of the comments look as if they are
  coming from brain dead individuals? :-P And, if you are posting on additional online social sites, I’d like to keep up with
  you. Would you make a list the complete urls of all your shared sites like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?

  Here is my web page :: Green Country CBD Review;
  Wilfred,

 6. I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

  My web site … Goudie CBD Oil Reviews, http://exterminatorsouthflorida.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=FelipeKnou,

 7. I believe everything posted made a lot of sense.
  However, consider this, suppose you were to create a awesome headline?
  I am not suggesting your content isn’t good, but what if you added a
  title that makes people want more? I mean فصل دوم سریال ویچر: زمان انتشار، داستان،
  بازیگران جدید و… | باریتیز is a little vanilla.
  You could look at Yahoo’s home page and watch how
  they create post headlines to get people to click.
  You might try adding a video or a related pic or two to get people
  interested about everything’ve got to say. In my opinion,
  it would make your blog a little livelier.

  Also visit my homepage; Viaxmed Effect Plus; forum.adm-tolka.ru,

 8. Good – I should certainly pronounce, impressed with your site.

  I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being
  truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it
  in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything,
  web site theme . a tones way for your customer to communicate.
  Nice task.

  Take a look at my page; One Shot Max Keto Ingredients (fosd92.fr)

 9. Excellent blog right here! Also your site rather a lot up very fast!

  What web host are you the usage of? Can I get your affiliate link on your host?
  I desire my web site loaded up as quickly as yours lol

  Feel free to surf to my web-site – Green X CBD Review – http://www.craksracing.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=SummerBelb

 10. Everything published made a bunch of sense.
  However, consider this, suppose you wrote a catchier title?
  I ain’t suggesting your content isn’t good, however what if
  you added a title that grabbed people’s attention? I mean فصل دوم
  سریال ویچر: زمان انتشار، داستان،
  بازیگران جدید و… | باریتیز is kinda vanilla.
  You might glance at Yahoo’s home page and see how they create article headlines to get people to open the links.
  You might add a video or a picture or two to grab
  people interested about what you’ve got to say. Just my opinion, it
  could bring your posts a little livelier.

  Visit my web-site; Martha’s Hair Serum Reviews – forum.adm-tolka.ru,

 11. Right here is the perfect site for anybody who would like to find out about this topic.
  You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to?HaHa).
  You certainly put a new spin on a subject that’s been discussed for many years.

  Excellent stuff, just great!

  Also visit my web-site – Marthas Hair Serum (https://mmoyb.com/index.php?action=profile;u=1532424)

 12. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts in this
  kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
  Studying this information So i am glad to exhibit that I’ve an incredibly just right uncanny
  feeling I came upon just what I needed. I most indubitably will make sure
  to don?t forget this website and give it a look regularly.

  Also visit my page Delta 8 THC Gummies, http://163.30.42.16/,

 13. What i do not realize is if truth be told how you are now not really a lot
  more smartly-preferred than you might be now. You
  are so intelligent. You already know therefore significantly when it comes to this subject,
  made me in my opinion consider it from numerous various
  angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated until it is something to accomplish with Woman gaga!
  Your personal stuffs outstanding. Always deal with it up!

  My blog :: Vitalyze Pro Reviews (http://exterminatorsouthflorida.com/)

 14. Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to check out your website on my
  iphone during lunch break. I love the info you provide here
  and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded
  on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, awesome site!

  my website … Keto Advantage (kebe.top)

 15. Have you ever thought about publishing an ebook or
  guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same topics you discuss and would love
  to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate
  your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

  my blog post :: Pulse Extend X Reviews (http://bbs.zhichiwangluo.com/)

 16. We would like to thank you all over again for the beautiful ideas
  you offered Jesse when preparing a post-graduate research in addition to, most importantly, for providing many of
  the ideas in a blog post. Provided we had been aware of your blog
  a year ago, we will have been rescued from the needless measures we were selecting.
  Thanks to you.

  my website La Velours Serum Review (http://www.yesbol.top)

 17. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker
  who had been conducting a little research on this.
  And he actually bought me breakfast because I found it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah,
  thanx for spending the time to talk about this topic here on your web site.

  Also visit my website Viaxmed Pills – http://clubriders.men/viewtopic.php?id=169858

 18. Superb site you have here but I was curious if you knew of any forums that cover
  the same topics discussed in this article? I’d really like to be a part of
  community where I can get feed-back from other knowledgeable
  people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Thanks a lot!

  Here is my web site Goudie CBD Oil Review (http://canhchimviet.free.fr/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=MarianoTor)

 19. Hiya very cool blog!! Man .. Beautiful .. Wonderful
  .. I will bookmark your site and take the feeds also…I am happy to
  seek out a lot of useful info here in the put up, we need develop extra techniques in this regard, thanks
  for sharing.

  my blog post; Bio Wellness CBD Gumimes Reviews – http://exterminatorsouthflorida.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=OdetteRane,

 20. Its like you learn my thoughts! You appear to understand a lot approximately this,
  such as you wrote the e-book in it or something.
  I think that you just could do with some % to pressure the message house a little bit, but instead of that, that is
  magnificent blog. A great read. I will certainly be back.

  Here is my web-site … Stark Max Keto (http://www.mhes.tyc.edu.tw/userinfo.php?uid=2929618)

 21. Hello There. I discovered your weblog the use of msn. That is an extremely well written article.
  I will be sure to bookmark it and return to read more of your helpful info.
  Thanks for the post. I will definitely return.

  My blog post … Keto Advantage Keto Burn Pills; http://www.alotofsex.com/freesexycartoon/bbs/home.php?mod=space&uid=2081&do=profile&from=space,

 22. First of all I want to say wonderful blog!
  I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind.

  I was curious to know how you center yourself and clear your
  mind prior to writing. I have had a difficult time clearing my
  thoughts in getting my thoughts out there. I do take pleasure in writing but it just
  seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just
  trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
  Thanks!

  my website … Vitalyze Pro Review – memorytoday.com,

 23. An impressive share! I’ve just forwarded this
  onto a coworker who was conducting a little research on this.
  And he actually ordered me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending time to talk about this
  topic here on your blog.

  my web blog :: Vitalyze Pro Reviews (http://perthbbs.com/home.php?mod=space&uid=530067&do=profile)

 24. Good website! I really love how it is easy on my eyes and the data
  are well written. I am wondering how I could be notified when a
  new post has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which must do the trick!
  Have a nice day!

  Here is my web blog Anavale Serum (http://www.market-research.sbm.pw/out/learning-community-%7C-userpagearlengilmorejejdqy/)

 25. Fantastic blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little
  lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a
  paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any suggestions? Thanks a lot!

  Here is my web blog :: Anavale Skin Serum Review, forum.adm-tolka.ru,

 26. hello there and thank you for your information ?
  I?ve definitely picked up anything new from right here. I did however
  expertise some technical issues using this website, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it
  to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very
  frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score
  if advertising and marketing with Adwords. Well I?m adding this RSS
  to my e-mail and could look out for much more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon..

  My web page :: BTC Upbeat (http://www.atomy123.com)

 27. I was curious if you ever thought of changing the structure of your website?
  Its very well written; I love what youve got
  to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having
  1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

  Visit my site One Shot Max [http://86x.org/home.php?mod=space&uid=252124&do=profile&from=space]

 28. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am nervous about switching to another platform.

  I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can import all
  my wordpress content into it? Any kind of help would be greatly
  appreciated!

  my web blog … Green X CBD; http://www.memorytoday.com,

 29. I wanted to put you this little bit of observation so as to say thank you once again just for the splendid principles
  you have provided on this page. It was so tremendously generous with you to grant openly all a number of us might have offered for sale
  for an electronic book to earn some cash on their own, specifically given that you might well have tried it in the event you considered
  necessary. The things in addition acted to be a great
  way to fully grasp other people have a similar passion really like my own to know a lot
  more regarding this issue. I know there are a lot more pleasurable opportunities in the future for individuals that looked
  at your blog.

  my web blog :: Delta 8 THC Gummies Reviews [http://www.aniene.net]

 30. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a
  co-worker who has been conducting a little homework on this.
  And he in fact ordered me dinner simply because I stumbled upon it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanks for spending the time to discuss
  this subject here on your internet site.

  My blog post :: Provia NO2 Reviews [buycalm.com]

 31. Greetings from Ohio! I’m bored to tears at work so
  I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
  I love the info you provide here and can’t wait to take a look when I
  get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing blog!

  my web blog Keto Advantage Reviews [http://211.159.150.117/dz34utf8_zimeidi/upload/home.php?mod=space&uid=66182&do=profile&from=space]

 32. I do not know whether it’s just me or if everyone else experiencing issues with your site.
  It appears as if some of the text in your content are running off the screen. Can somebody else please comment and
  let me know if this is happening to them as well?
  This could be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before.

  Thanks

  Feel free to surf to my site … Stark Max Keto Ingredients (clubriders.men)

 33. Hi there, I found your site by the use of Google whilst searching for
  a similar subject, your site came up, it appears great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hello there,
  simply became aware of your weblog thru Google, and located that it is truly informative.
  I am going to be careful for brussels. I will be grateful for those who continue this in future.
  A lot of people might be benefited from your writing. Cheers!

  my homepage; Stark Max Keto Diet, usedtiresbrowardcounty.com,

 34. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just
  preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I
  think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such
  excellent information being shared freely out there.

  Also visit my site – SafeLine Keto Ingredients – http://bbs.shishiedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=109762

 35. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the internet the easiest thing to be
  aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they plainly
  do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also
  defined out the whole thing without having SafeLine Keto Side Effects
  (http://年代.xn--cksr0a.tw)
  effect , people could take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 36. Hey there I am so glad I found your web site, I really
  found you by error, while I was searching on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a incredible post and a all round entertaining blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to look over it
  all at the moment but I have book-marked it and also added in your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read
  a great deal more, Please do keep up the fantastic work.

  Have a look at my blog; SafeLine Keto Ingredients – http://exterminatorsouthflorida.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=Gia855973,

 37. Unquestionably believe that which you said.
  Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just don’t know
  about. You managed to hit the nail upon the top and defined out
  the whole thing without having side effect , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

  Also visit my blog post – SafeLine Keto Ingredients (bbs.pdmao.com)

 38. Good – I should definitely pronounce, impressed with
  your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended
  up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before
  you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme .
  a tones way for your client to communicate. Excellent task.

  my page … Slim Now Keto Pills; exterminatorsouthflorida.com,

 39. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this write-up
  to him. Fairly certain he will have a good read.
  Many thanks for sharing!

  my web site Goudie CBD Oil Review (http://usedtiresbrowardcounty.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=RossLedet8)

 40. I think that everything composed made a lot of sense.

  However, what about this? what if you composed a catchier title?
  I mean, I don’t wish to tell you how to run your website,
  but suppose you added a title to possibly grab
  people’s attention? I mean فصل دوم سریال ویچر: زمان انتشار،
  داستان، بازیگران جدید و… | باریتیز is a
  little boring. You should glance at Yahoo’s front page and watch how
  they write post titles to get people to open the
  links. You might try adding a video or a related picture or two to get readers interested about what you’ve got
  to say. Just my opinion, it could make your posts a little livelier.

  Feel free to surf to my web-site … Viaxmed Effect Plus – http://www.kg69.com/home.php?mod=space&uid=10762&do=profile&from=space

 41. Superb website you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same
  topics discussed in this article? I’d really love to
  be a part of community where I can get suggestions from other experienced people that
  share the same interest. If you have any suggestions, please
  let me know. Appreciate it!

  Here is my website Goudie CBD Oil Cost – http://forum.adm-tolka.ru/

 42. Everything posted was very reasonable. But, what about this?
  what if you were to create a awesome post title?
  I am not saying your information isn’t solid, however suppose you added something to maybe
  get people’s attention? I mean فصل دوم سریال ویچر: زمان انتشار، داستان، بازیگران
  جدید و… | باریتیز is a little plain. You should peek at Yahoo’s
  front page and watch how they create article titles to get people to click.
  You might add a related video or a related picture or two to get people interested about everything’ve written.
  Just my opinion, it would bring your blog a little bit more interesting.

  Here is my web page – Viaxmed Reviews (kebe.top)

 43. It’s appropriate time to make a few plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve learn this put up and if I may just I
  desire to counsel you few attention-grabbing issues or tips.
  Perhaps you can write subsequent articles regarding this article.
  I want to read more issues about it!

  Also visit my webpage Xtreme Boost – https://kebe.top/profile.php?id=839206,

 44. I must voice my appreciation for your kindness supporting people who absolutely
  need help on that theme. Your real dedication to passing the solution all around turned out to be really informative and has in every case encouraged
  many people just like me to realize their ambitions. Your
  valuable key points implies so much to me and especially to my office colleagues.
  Thanks a lot; from each one of us.

  Also visit my web page Green Country Growers CBD [forum.megi.cz]

 45. You really make it seem so easy together with your presentation however I in finding this topic to be
  really one thing that I feel I might never understand.
  It seems too complicated and extremely large for me.
  I am having a look forward for your next post, I’ll attempt to get the cling of it!

  Also visit my page :: Stark Max Keto Reviews, http://www.meteoritegarden.com/userinfo.php?uid=2580152,

 46. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other
  blogs? I have a blog based upon on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information.
  I know my readers would enjoy your work. If you’re
  even remotely interested, feel free to shoot me an email.

  Check out my page … Stark Max Keto Reviews, Nona,

 47. I’m honored to get a call coming from a friend as he found out the important recommendations shared on your own site.
  Examining your blog article is a real fantastic
  experience. Thanks again for thinking about readers much like me, and I want for you the
  best of success as being a professional in this area.

  Also visit my page – Green X CBD, apk.tw,

 48. Purely to follow up on the up-date of this theme on your web page and want to let you know just how much I appreciated the time you took to write this beneficial post.
  Within the post, you actually spoke regarding how to seriously handle this
  challenge with all convenience. It would be my personal pleasure to collect some more thoughts from your blog and come as much as offer some
  others what I discovered from you. Thank you for your usual fantastic effort.

  my homepage: La Velours Serum Review (163.30.42.16)

 49. To follow up on the update of this matter on your website and would
  wish to let you know simply how much I appreciated the time you took to produce
  this handy post. Inside the post, you spoke of how to actually handle this matter
  with all ease. It would be my personal pleasure to build up some more tips from
  your web-site and come up to offer other folks what I discovered from you.
  Thanks for your usual great effort.

  Also visit my web blog – La Velours Serum Ingredients
  (http://www.fles.hlc.edu.tw/)

 50. Thank you for your website post. Jones and I are saving for just
  a new e-book on this matter and your article has made people like us to save
  money. Your notions really responded all our concerns.

  In fact, greater than what we had known before we
  found your amazing blog. My partner and i no longer have doubts plus a troubled mind because you have
  really attended to the needs in this post. Thanks

  Here is my web blog: La Velours Serum Review (https://mpc-install.com/punbb-1.4.6/viewtopic.php?id=104349)