نجوم و فضا

مریخ را با چشم انداز مریخ نورد “کنجکاوی” با رزولوشن بالا بینید

مریخ نورد کنجکاوی ناسا (Curiosity Mars rover) بهترین دیدگاه را از سیاره سرخ به ما داده است. تیم مریخ نورد کنجکاوی جدیداً یک عکس پانورامای 1.8 میلیارد پیکسلی از منطقه ی Glen Torridon مریخ تهیه کرده اند. این منطقه یک گودال 5.5 کیلومتری در کوه شارپ مریخ است که کنجکاوی به تازگی پس از اکتشاف، از آن بیرون آمد. عکس جدید در واقع متشکل از 1000 تصویر است که کنجکاوی آن ها را در فاصله 24 نوامبر و 1 دسامبر 2019 به ثبت رسانده است. آن هم در هنگامی که تیم کنجکاوی مشغول استراحت برای مراسم شکرگزاری بودند.

یک دانشمند تیم کنجکاوی در آزمایشگاه پیشرانش جت کالیفرنیا در بیانیه ای اظهار داشت: هنگامی که تعداد زیادی از افراد تیم ما در خانه هایشان از خوردن بوقلمون لذت می بردند “کنجکاوی” لذت جشن شکرگزاری را دو چندان کرد. از ابتدای مأموریت این اولین بار بود که ما مأموریتمان را به یک دوربین عکاسی پانورامای استریو 360 درجه اختصاص دادیم.

کنجکاوی با استفاده از لنز های تله فوتو که در دوربین هایی موسوم به Mastcam وجود داشت، عکس های تشکیل دهنده پانوراما را گرفت. راه اندازان کنجکاوی آن را برنامه ریزی کرده بودند که از ظهر تا 2 بعد از ظهر عکس های پانوراما را بگیرد. به گفته مقامات ناسا برای اطمینان بیش تر شرایط روشنایی در مریخ هر روز ارزیابی می شد. 

دومین عکس پانوراما که توسط تیم مریخ نورد کنجکاوی منتشر شده است. همان منطقه Glen Torridon را نشان می دهد. این عکس کامپوزیتی با استفاده از لنز های زاویه دار سطح متوسط دوربین Mastcam با رزولوشن پائین حدود 650 میلیون پیکسل گرفته شده است.

دومین عکس پانورامای 650 میلیون پیکسلی توسط مریخ نورد کنجکاوی ناسا در فاصله 24 نوامبر و 1 دسامبر 2019 که بیش تر قسمت های ربات را نشان می دهد.

مأموریت های مریخ نورد کنجکاوی

این عکس های پانوراما قابلیت بزرگ نمایی دارند؛ بنابراین عکس های تعبیه شده در این مطلب تصویر درستی نیستند. برای این که عکس های واقعی را تجربه کنیم باید عکس های اصلی را در سایت آزمایشگاه پیش رانش جت آمریکا ببینیم.

کنجکاوی در اوت 2012 در گودال گیل در منطقه ای به طول 154 کیلومتر در مریخ فرود آمد. این مأموریت 2.5 میلیارد دلاری به منظور بررسی ظرفیت های منطقه برای داشتن حیات میکروبی در گذشته های دور طرح ریزی شد. رباتی در حد و اندازه های یک خودرو طراحی شد و به زودی شواهد قانع کننده ای از میزبانی گودال گیل از یک سیستم ساکن دریاچه ای و جریان طوفان و باد در گذشته های دور بدست آورد. به احتمال زیاد این سیستم مدت خیلی زیادی ادامه داشته است. 

در سپتامبر 2014 “کنجکاوی” به پای کوه شارپ رسید که از مرکز کوه گیل بالا رفته بود. از آن موقع تا به حال مریخ نورد هسته ای کوه پایه های کوه را درنوردیده است. مطالعاتی که درباره صخره های این کوه انجام گرفته است نشان می دهد که این سیاره از آب و هوایی گرم و مرطوب به آب و هوایی سرد و کویری مثل همان که امروز می بینیم، تبدیل شده است.

برچسب ها

مصطفی عالی

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود صحنه پیوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن