هوش مصنوعی و روبات ها

اسکن اجسام پشت دیوار با فناوری اشاره گر لیزری و هوش مصنوعی

متخصصان موفق به ساخت یک نوع هوش مصنوعی شدند که از فناوری اشاره گر لیزر ی بهره می برد. و به واسطه آن می توان اسکن اجسام پشت دیوار را به راحتی انجام داد یا به عبارت ساده تر اجسامی را که پشت دیوار قرار دارد و با چشم دیده نمی شود, دید. 

به گزارش باریتیز و به نقل از cnet دانشمندان با طراحی اشاره گر های لیزری سامانه ای طراحی کرده اند که قادر است اسکن اجسام پشت دیوار را انجام دهد. روش کار به این صورت است که ابتدا نور لیزر به دیوار تابیده می شود و با عبور از دیوار و برخورد به جسم بازتابیده می شود. بازتاب این پرتوها الگوهای نقطه ای خاصی را روی دیوار تداعی می کند که برای رمزگشایی الگوهای تداخلی آن دانشمندان محاسبات پیچیده ای را انجام می دهند.

دانشمندان توانستند به صورت موفقیت آمیزی عددها و شماره هایی که با چشم قابل رویت نبودند را با اشاره گر لیزری ببینند. هم چنین از این فناوری برای بازسازی صحنه های بزگتر هم استفاده شد. 

اشاره گر لیزری
اشاره گر لیزری

کریستوفر ای. متزلر دانشمند دانشگاه استنفورد درباره اسکن اجسام پشت دیوار گفت:

« سیستم تصویربرداری غیرخطی ما در مقایسه با سایر رویکردها ،  از وضوح تصویر بالا و سرعت تصویربرداری منحصربه‌فرد برخوردار است. این ویژگی‌های لیزر ی کاربری‌های متفاوتی مانند خواندن پلاک خودروی پنهان در هنگام رانندگی یا خواندن نشان‌های پوشیده شده توسط شخصی که در زاویه‌ای متفاوت از ما قدم می‌زند را ممکن می‌کند.»

فلیکس هاید از دانشگاه پرینستون می گوید:

« تصویربرداری غیرخطی در تصویربرداری پزشکی ، مسیریابی ، روباتیک و سیستم‌های دفاعی کاربری‌های مهمی دارد.»

به این ترتیب به خاطر فناوری هوش مصنوعی و اسکن اجسام پشت دیوار معنای واژه ی حریم خصوصی در آینده تغییر خواهد یافت و فقط به مشخصات شخصی کاربران محدود نمی شود. و استفاده از سیستم های لیزری را هم باید جزء آن به حساب آورد.

برچسب ها

مصطفی عالی

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود صحنه پیوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن