ایران سرور
نجوم و فضا

SPACE X فضاپیمای دراگون را با پنجاهمین محموله خود به پایگاه فضایی فرستاد+فیلم

کسب درآمد

امروز (6 مارس) در CAPE CANAVERAL فلوریدا شرکت SPACE X فضاپیمای دراگون را که به تنهایی پیاده سازی کرده بود و از ناسا کمک نگرفته بود، با موفقیت پرتاب کرد. در طی این پرتاب مواد و تدارکات جدیدی به طرف پایگاه بین المللی فضایی (ISS) فرستاده شد. با فرود موفقیت این موشک پنجاهمین فرود موشک این شرکت به ثبت رسید.

راکت دو مرحله ای که در پرواز امروز مورد استفاده قرار گرفت یک راکت کهنه کار است چون در دسامبر سال 2019 نیز مأموریت ارسال محموله ها به فضا را برعهده داشت. این راکت در ساعت 11:50 بعد از ظهر از ایستگاه نیروی هوایی آمریکا واقع در CAPE CANAVERAL پرتاب شد که باعث روشن شدن آسمان سواحل فلوریدا در هنگام شب شد. وقتی که موشک در حال شلیک شدن بود، دزدگیر خودرو ها در محل استقرار خبرنگاران به صدا در می آمد و صدای نیروی رانشی موتور های راکت یک میلیون پوندی به سختی قابل شنیدن بود.

به گزارش باریتیز حدوداً 8 دقیقه بعد از بلند شدن موشک موتور های تقویت کننده که بخشی از فرآیند فرود هستند بازگردانده می شوند. دیوار صوتی در سراسر آسمان شکسته می شود هنگامی که راکت در ناحیه فرود منطقه 1 SPACE X در CAPE CANAVERAL فرود می آید. SPACE X که توسعه سامانه های پروازی چند بار مصرف را در اولویت قرار داده است حالا برای پنجاهمین بار از مأموریت های مداری سر بلند بیرون آمده است.

این کپسول دراگون واقعاً کهنه کار است چون تا به حال دو بار در فوریه 2017 و دسامبر 2018 به ایستگاه بین المللی فضایی یا ISS پرتاب شده است. یعنی اگر همه چیز بر وفق مراد پیش رود کپسول صبح روز دوشنبه (9 مارس) برای سومین بار به ایستگاه بین المللی فضایی خواهد رسید. این مأموریت که       CRS-20 نام گرفته است در حقیقت اولین قرارداد خدمات تجاری SPACE X با ناسا است که در سال 2008 منعقد شد و 1.6 میلیارد دلار ارزش دارد. اولین دستیابی دراگون به ایستگاه بین المللی فضایی در سال 2012 بود. این دستیابی دراگون را به اولین فضاپیمای تجاری جهان تبدیل کرد ولی به زودی این مدل دراگون بازنشسته خواهد شد.

از ماه اکتبر سال جاری همه ی مأموریت های بعدی حمل محموله به فضاپیمای دراگون 2 شرکت Space X محول خواهد شد. که این مدل دارای کپسول های ارتقا یافته و به روز شده خواهد بود که آن را قادر می سازند تا 5 بار توانایی پرواز داشته باشد. در حالی که مدل قبلی فقط سه بار می توانست پرواز کند. مدل قبلی با استفاده از بازوی رباتیک به ایستگاه بین المللی فضایی وصل می شد در حالی که مدل جدید خودش را به پایگاه مداری وصل می کند و خلاصه کپسول جدید قابلیت های زیادی دارد.

 SPACE X هم چنین کپسول مناسب و راحتی را برای خدمه پروازی به نام CREW DRAGON ساخته است. اولین پرواز آن در حدود یک سال پیش بود ولی هیچ خدمه ای نداشت و با دستیابی آن به ایستگاه فضایی SPACE X در مآموریت DEMO-1 پایان یافت. به زودی این فضاپیمای خدمه سرنشینانش را طی مأموریت DEMO-2 به آزمایشگاه مدار می رساند که می تواند قبل از ماه می این کار را انجام دهد.(SPACE X یک قرارداد چند میلیارد دلاری با ناسا دارد که به موجب آن فضانوردان مأموریت های رفت و برگشت به ISS را انجام خواهند داد. این قرارداد با قرارداد حمل محموله ها متفاوت است.)

CREW DRAGON سامانه های مخصوصی را دارد که برای هر یک از خدمه قابل استفاده است. مثل سامانه های تأمین لوازم لازم زندگی (هوا و …)، صندلی های مخصوص و سیستم ایجکت از فضاپیما. محموله ای که امروز پرتاب شد 4300 پوند وزن داشت یعنی حدود 1950 کیلوگرم تدارکات فضانوردان شامل یک سری آزمایشات تحقیقاتی است که بیش از 25 تحقیق علمی درباره سفر های 62 و 63 ایستگاه فضایی را شامل می شود.

یک آزمایش بسیار ویژه و خاص در محموله فضاپیمای دراگون وجود دارد که درباره بررسی چگونگی رشد سلول های بنیادی در جاذبه کم است. محققان دانشگاه اموری آتلانتا می خواهند بفهمند که فرآیند تبدیل سلول های بنیادی به سلول های عضله قلبی در جاذبه کم چگونه است. به گفته محققان ناسا چنین دانشی می تواند در درمان بیماری های قلبی که قاتل شماره یک مردم آمریکاست کمک کند. تحقیق دیگر عملکرد روده را بررسی می کند. ارسال تراشه های بافتی به ایستگاه فضایی به دانشمندان کمک خواهد کرد تا عملکرد اندام و سیستم ایمنی بدن را در شرایط اضطراب آور بهتر بررسی کنند.

فضاپیمای دراگون در واقع یکی از دو ماشینی است که توسط ناسا برای پشتیبانی از ایستگاه فضایی به کار گرفته شده است و برای آن قرارداد منعقد شده است. مورد دیگر CYGNUS است که از شرکت Northrop Grumman ایالت ویرجینیای آمریکا پرواز خواهد کرد. از وقتی که فضاپیمای دراگون برای بار اول در سال 2012 به ایستگاه بین المللی فضایی رسید، این فضاپیما بیش از 95000 پوند محموله را به ایستگاه فضایی برده است و 76000 پوند نیز از فضا به زمین برگردانده است. این فضاپیما قبل از این که به زمین برگردد حدود یک ماه با تحقیقاتی با ارزش در ایستگاه فضایی خواهد ماند.

نمایش بیشتر

‫138,024 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا